ابزار های آنلاین

بیمه مسئولیت مهندسین ناظر

بیمه مسئولیت مهندسین ناظر

مطابق بیمه مسئولیت مهندسین ناظر ، کلیه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین و ناظران ساختمان پیرامون مشکلاتی که در اثر سهل‌انگاری، قصور و خطا در طراحی، محاسبه و نظارت ساختمانی در برابر اشخاص ثالث نظیر (همسایگان، عابرین و…)، کارکنان اجرایی پروژه و مالکان ساختمان رخ می‌دهد ، بر اساس قوانین مهندسی، شهرداری، آئین‌نامه اجرایی و مسئولیت بیمه‌گر، تحت پوشش قرار خواهد گرفت. تعهداتی که شرکت بیمه به‌منظور جبران خسارت در برابر بیمه‌گزار دارد، در خسارت‌های بدنی تا مبلغ دیه قانونی و در خسارات مالی طبق تقاضای مهندس طراح، محاسب و ناظر در نظر گرفته خواهد شد. در ادامه با بیمه مسئولیت مهندسین طراح، بیمه مسئولیت محاسب و بیمه مسئولیت ناظر ساختمان آشنا خواهید شد.

مخاطبین این بیمه‌نامه چه کسانی هستند؟

مخاطبین این بیمه‌نامه تمامی مهندسانی که شخصیت حقوقی یا حقیقی در قسمت‌های ساختمانی و غیرساختمانی دارند و همچنین کلیه مهندسان عمران، شهرسازی، معماری، برق، مکانیک، تأسیسات، نقشه‌برداری، آتش‌نشان، ژئوتکنیک، مشاور، ناظر، طراح و محاسب هستند. این افراد که عضو سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها هستند، از پروانه اشتغال وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضاء شهرسازی برخوردارند.

همچنین محل مورد بیمه همه مکان‌هایی است که فرد بیمه‌گذار برای آنجا امور نظارت، طراحی و محاسبات انجام داده و یا اینکه درحال انجام است.

کلوز ها و پوشش های بیمه مسئولیت مهندسین طراح

در ادامه مقاله کلوزها و پوشش‌هایی که در بیمه‌نامه مسئولیت مهندسین طراح، بیمه مسئولیت محاسب و بیمه مسئولیت ناظر ساختمان برای بیمه‌گزاران در نظر گرفته شده است را باهم بررسی می‌کنیم.

این پوشش‌ها در زمان‌هایی که ساختمان کناری در اثر گودبرداری آسیب‌دیده، یا انجام عملیات ساختمانی منجر به فوت یا نقص‌عضو ساکنین ساختمان‌های همسایه و یا کارگران پروژه ساختمانی شده است، شامل حال بیمه‌گزار می‌شوند.

از دیگر خسارت‌های تحت پوشش این نوع بیمه می‌توان به خسارت‌های وارد شده به تأسیسات شهری، خسارت جانی و مالی که برای رهگذران رخ می‌دهد، خسارت‌های احتمالی که به ملک و مالک پروژه وارد می‌شوند، اشاره کرد.

پوشش‌های اصلی

در این بیمه‌نامه پوشش‌های اصلی، موارد زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • خسارت بدنی هر نفر در ماه‌های عادی تا سقف 480 میلیون تومان و در ماه حرام تا 640 میلیون تومان است.
 • تعهد بدنی بیمه‌گر در طول مدت بیمه حداکثر تا سقف سه میلیارد و دویست میلیون تومان است.
 • هزینه پزشکی هر فرد در حادثه 48 میلیون تومان است.
 • جبران خسارت مالی در هر حادثه متغیر و با انتخاب بیمه‌گزار است.

پوشش‌های تکمیلی

در پوشش‌های تکمیلی تعهدات جانی بیمه بر مبنای افزایش سالیانه مبلغ دیه رشد می‌کند و با خرید این پوشش تعهدات جانی تا سه بار در سال قابل ‌افزایش بوده و بابت یک‌بار افزایش 20% ، دو بار  30% ، سه بار 40% حق بیمه اضافی از بیمه‌گزار دریافت خواهد شد.

یکی دیگر از مزیت‌های دریافت پوشش‌های تکمیلی تعدد دیات است. هنگامی که دیه جراحت بیشتر از دیه فوت شود، در این هنگام بیمه تعداد بیش از یک دیه را تحت پوشش قرار خواهد داد و بابت آن 10 درصد حق بیمه اضافی دریافت خواهد کرد. با پوشش‌های تکمیلی بیمه مسئولیت مهندسین طراح، هزینه‌های اعتراض به نظر کارشناسی یا هیئت کارشناسی نیز قابل‌جبران است.

فرانشیز بیمه مسئولیت مهندسین، محاسب و ناظران ساختمان

در این بیمه‌نامه کلیه خسارت‌های بدنی فاقد فرانشیز هستند و تمامی هزینه‌های خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. این موضوع در انواع خسارت‌های مالی این‌گونه نیست و مسئولیت ده درصد از هزینه جبران خسارت بر عهده خود فرد بیمه‌گزار است. به‌عبارت‌دیگر بیمه‌گر در پرداخت خیارات مالی تا 90 درصد هزینه را پرداخت خواهد کرد.

استثنائات بیمه مسئولیت مهندسین طراح

شرکت بیمه در برابر خسارات زیر مسئولیتی ندارد:

 • خسارت‌هایی که ناشی از تقلب بیمه‌گزار باشند و یا عمداً صورت پذیرند.
 • حوادث ناشی از انفجار هسته‌ای و تشعشعات رادیواکتیو
 • خساراتی که از جنگ و انقلاب و شورش و اعتصاب نشئت می‌گیرند.
 • زیان‌های مرتبط با محکومیت جزائی و جرایم مربوطه
 • زیان‌های جانی و مالی وارد شده به بیمه‌گزار و شرکا در محل
 • خساراتی که منشأ طبیعی دارند از قبیل: سیل، زلزله، رانش زمین
 • زیان ناشی از عدم النفع
 • تمامی هزینه‌های مرتبط با دادرسی، کارشناسی و حق‌الوکاله
 • خسارات و زیان‌های ایجاد شده توسط وسایل نقلیه موتوری
 • زیان ناشی از تأخیر در انجام کار
 • هزینه محکومیت‌های نقدی که دولت تعیین می‌کند و مجازات‌های قابل‌خرید
 • حوادثی که ناشی از مصرف مسکرات، مواد مخدر یا روان‌گردان است.
 • زیان‎های مالی و جانی که در درگیری، نزاع و هرگونه اقدام به خودکشی ایجاد شده‌اند.
 • زیان‌های ناشی از کارهای مجرمانه بیمه‌گزار
 • پرداخت کلیه جرائم نقدی و تخلفات و مطالبات شهرداری
 • خسارات ناشی از عدم صلاحیت مهندسی ناظر، طراح و محاسب
 • زیان‌هایی که قبل از صدور بیمه‌نامه بوده‌اند.
بیمه مسئولیت مهندسین ناظر

مدت بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین چقدر است؟

در بیمه مسئولیت مهندسین طراح، محاسب و ناظران ساختمان، مدت اعتبار بیمه تا یک سال است و این مدت‌زمان در تعیین ریسک تأثیرگذار است. چنانچه کارفرما تقاضای بیمه در مدت‌زمان کمتر از ۳۶۵ روز را کند؛ در این صورت طبیعتاً ریسک در روزهای تعیین شده، بیشتر است. مدت بیمه برای هر پروانه ساخت از تاریخ صدور پروانه آغاز شده و تا ده سال ادامه دارد.

مدارک و شرایط لازم جهت صدور بیمه مسئولیت مهندسین طراح

از مدارک مهم این بیمه‌‌نامه می‌توان به برگه در خواست بیمه‌گزار و تکمیل پرسش‌نامه (فرم پیشنهاد) اشاره کرد. به‌طورکلی پوشش بیمه‌ای بر اساس تاریخ صدور بیمه‌نامه خواهد بود. اما در ادامه قصد داریم تا با شرایط این بیمه‌نامه آشنا شویم. تمامی پروانه‌های ساختمانی که پیش از صدور بیمه‌نامه صادر شده است، با شروط زیر تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

 1. زیان هنگام اعتبار بیمه‌نامه و هم‌زمان با اجرای پروژه ساختمانی اتفاق افتاده باشد.
 2. برای پروانه‌های ساختمانی تحت پوششی که پایان کار صادر نشده است.

مدارک و شرایط لازم جهت فسخ این بیمه‌نامه

مطابق قانون کلی تمامی بیمه‌‌نامه‌ها چنانچه یکی از طرفین (بیمه‌گر یا بیمه‌گزار) تحت شرایط زیر عمل کنند، دیگری می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

 • فسخ برای بیمه‌گر زمانی امکان‌پذیر است که:

بیمه‌گزار از پرداخت حق بیمه سرباز زند و در شرایط خطر با پرداخت حق بیمه اضافی مخالفت کند.

همچنین اگر مشخص شود که بیمه‌گزار درباره حادثه، دروغ گفته با حقیقت را کمان کرده و یا به‌عمد آن را ایجاد نموده، بیمه‌گر حق فسخ بیمه‌نامه را خواهد داشت.

 • فسخ برای بیمه‌گزار نیز زمانی میسر است که:

کیفیت عملکرد و بررسی تشدید خطرات از جانب شرکت بیمه از بین رود و یا کاهش یابد.

جمع‌بندی و معرفی مجموعه مداوی

در این مقاله کلیه مسائل مرتبط با بیمه مسئولیت ناظر ساختمان و بیمه مسئولیت محاسب خدمت شما ارائه شد. امروزه تهیه و خرید این بیمه‌نامه برای مهندسین با توجه‌ به خطرات احتمالی که در آینده ممکن است برای آن‌ها ایجاد شود، بسیار مهم و اساسی است. با اینکه این بیمه‌نامه اجباری نیست، اما بازهم برای این دسته از افراد اهمیت بالایی دارد.

یکی از مجموعه‌هایی معتبر و شناخته شده که به شما در یافتن بهترین بیمه مسئولیت مهندسین طراح کمک می‌کند، مجموعه مُداوی است. در مُداوی ما پس از بررسی نیاز شما مشتری گرامی، بهترین بیمه مسئولیت ناظر ساختمان و بیمه مسئولیت محاسب را از میان شرکت‌های بیمه انتخاب می‌کنیم و پس از انجام اقدامات اولیه، اقدام به صدور و ارسال رایگان بهترین بیمه‌نامه مسئولیت مهندسین طراح می‌نماییم و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌نماییم. ما در این مجموعه باتوجه‌به مشغله‌های مشتریان خود، بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه را بر اساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای، بر اساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *